Нашумелият млад автор Тихомир Иванов представя книгата си за Камино в Перник. Пписателят тръгва по пътя на пилигримите, за да открие мира в себе си. Своето приключение той описва в книгата си „Камино: Пътят на завръщането“, чиято премиера в Перник ще бъде на 21 март от 17,30 часа в Малкия салон на Двореца на културата. Организатори на литературното събитие са регионалната библиотека „Светослав Минков” и ОК „Дворец на културата”.
Първият литературен опит на Тихомир Иванов представлява увлекателен разказ за пътешествието му по Ел Камино, прословутия 800-километров поклоннически маршрут до катедралата „Сантяго де Компостела“ в едноименния испанския град.
Книгата подкупва с искрения стремеж на автора да сподели откровено, без да спестява неудобни за себе си истини, най-важните моменти и прозрения от духовната трансформация, която преживява на Ел Камино – и която, в крайна сметка, е целта на поклонението му.
Книгата ще заинтересува широк кръг читатели както заради самото приключение и прецизния документален разказ за всички реалности на Ел Камино – особености на т.нар. Френски маршрут, изминати километри, условия в т.нар. албергета (общежития), географски и исторически забележителности и т.н., така и заради сложните психологически изпитания, духовни сътресения и прозрения на Пътя, за които младият българин разказва от първо лице.
Книгата сплита пътеписа и романа, „като ги обогатява с елементи от така наречената духовна литература, която е базирана на съвременните ню ейдж теории, вдъхновени от психологията, източната философия и религия.
Това обаче не е книга с инструкции за това как да се живее. Не е езотерика и психоанализа. Това е едно лично преживяване и всяка случка в него идва от опита на автора. Книгата дава някои отговори, но също така задава въпроси, на които всеки читател може да си отговори сам – ако посмее да поеме по свое собствено пътешествие към истината.
Докато пише книгата, Тихомир Иванов следва психология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Преди това има бакалавърска степен по телевизионна журналистика от СУ „Св. Климент Охридски“ и магистърска степен „продуцент в екранните изкуства“ от НАТФИЗ.
Неблагоприятната семейна среда, в която израства, го стимулира още от малък да търси отговорите на важни житейски въпроси. Като участник, а по-късно и като асистент на водещия в множество издания на семинар за личностно развитие към фондация „Същност“, Тихомир има възможността да наблюдава и да работи в реална среда над собствените си и чужди его-модели. Същевременно трупа опит в изпълнението на редица международни проекти в чужбина, посветени на работа с деца, хора с увреждания и опазване на европейското културно наследство.